Start Arrow OgródArrow Śnieżyczka przebiśnieg: jak uprawiać przebiśniegi w ogrodzie?

Śnieżyczka przebiśnieg: jak uprawiać przebiśniegi w ogrodzie?

Przebiśniegi to urocze zwiastuny wiosny, dlatego warto posadzić je w przydomowym ogródku – zakwitną wcześniej niż na drzewach pojawią się pierwsze pąki.

Śnieżyczka przebiśnieg, potocznie nazywana przebiśniegiem to jeden z pierwszych symboli wiosny. W przydomowym ogrodach pojawiają się już w lutym.

Śnieżyczka przebiśnieg, potocznie nazywana przebiśniegiem to jeden z pierwszych symboli wiosny. W przydomowym ogrodach pojawiają się już w lutym.

Śnieżyczka Przebiśnieg (Galanthus nivalis) – jak nazwa wskazuje – są w stanie przebić zalegający jeszcze w lutym czy marcu śnieg, mimo pozornie delikatnej i wiotkiej budowy. Ten symbol przedwiośnia rośnie w lasach południowej i środkowej Europy – w Polsce dzikie przebiśniegi są objęte ochroną! Jest rośliną leczniczą, stosowaną w preparatach wspomagających układ nerwowy, przy nerwobólach, paraliżach czy nawet przy chorobie Alzhaimera. Nie wolno jej jednak stosować bezpośrednio i na własną rękę – pełne uroku przebiśniegi są jednocześnie bardzo trujące!

Co istotne, przebiśniegi są także roślinami miododajnymi i jako jedne z pierwszych po zimie dostarczają pszczołom surowca do produkcji nektaru. Upojnym zapachem delikatnych kwiatów przywołują nie tylko pszczoły – są pełną wdzięku, pachnącą dekoracją przydomowych ogrodów.

Kwiaty przebiśniegów trudno pomylić z innymi roślinami – są śnieżnobiałe, a płatki dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne. Płatki zewnętrzne zamykają się na noc, chroniąc słupek i pręciki przed mrozem, krótsze wewnętrzne charakteryzują się sercowatymi, zielonymi plamkami na końcach. Liście przebiśniegów są wąskie, szablaste, sinozielone.

Przebiśniegi są roślinami cebulowymi, szybko rozrastającymi się przez cebulki potomne.

Przebiśniegi są roślinami cebulowymi, szybko rozrastającymi się przez cebulki potomne.

Jak uprawiać przebiśniegi w ogrodzie?

  • Sadzenie cebulek

Przebiśniegi to rośliny cebulowe, które do gruntu sadzimy we wrześniu. Cebule, które kupimy w sklepie, powinny być zdrowe i jędrne, unikajmy okazów z uszkodzonymi  czy plamiastymi łuskami oraz z wrośniętymi liśćmi. Kupujemy je tuż przed posadzeniem ich w ogrodzie, by nie uschły i nie zostały uszkodzone. Przyjmuje się, że trzykrotność wysokości cebulki kwiatowej równa się głębokości sadzenia.

Cebule przebiśniegów wykopujemy w czerwcu, po przeschnięciu liści. Kępy dzielimy na mniejsze, oddzielając cebulki potomne. Obrywamy resztki liści i korzeni (nie wolno oberwać piętki – może to doprowadzić do różnego rodzaju infekcji) i przenosimy je do przewiewnego miejsca, gdzie się przesuszą i przechłodzą.

Przebiśniegi można zasiać również z nasion, pamiętajmy jednak, że na ich wzrost będziemy musieli poczekać kilka lat.

  • Stanowisko dla przebiśniegów

Śnieżyczki lubią stanowiska zacienione lub półcieniste, chłodne, są to więc idealne rośliny do sadzenia przy drzewach czy krzewach. Nadają się także na skalniaki. W odpowiednich warunkach przebiśniegi tworzą duże kępy, wyglądające niczym śnieżnobiały dywan.

  • Przebiśniegi: jaka gleba?

Przebiśniegi preferują żyzną, wilgotną glebę, najlepiej wapienną. Wiosną warto użyźnić glebę kompostem lub nawozem wieloskładnikowym.

Uprawa przebiśniegów w ogrodzie wymaga regularnego podlewania w czasie suchych dni. Nie należy dopuszczać do przesuszenia podłoża, wymagane jest również jego regularne odchwaszczanie.

Przebiśniegi są popularną ozdobą wielkanocną. Kwiaty cięte pochodzić mogą jednak tylko z naszego ogródka - rośliny dziko rosnące są pod ochroną!

Przebiśniegi są popularną ozdobą wielkanocną. Kwiaty cięte pochodzić mogą jednak tylko z naszego ogródka – rośliny dziko rosnące są pod ochroną!

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl/mh

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 7, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty