Styl skandynawski to wciąż jeden z najmodniejszych trendów w urządzaniu nowoczesnych wnętrz. Ewoluuje z sezonu na sezon, pojawiają się kolejne jego odmiany, niemniej wciąż aranżacje w stylu skandynawskim charakteryzuje prostota, funkcjonalność i naturalność. Klasykiem scandi można określić biało-czarne wnętrza, których piękne aranżacje przedstawiamy w tym artykule.
Salon w stylu skandynawskim – aranżacje black&white
1. Duet czerni i bieli sprawdza się w wielu stylistykach, jednak kontrastowe połączenia doskonale wyglądają w prostych i funkcjonalnych aranżacjach w skandynawskim stylu. Proste meble, często nawiązujące do wystroju loftowego, ale w jaśniejszych, zimnych kolorach, funkcjonalne oświetlenie, które dodatkowo jest jedną z niewielu dekoracji, graficzne nadruki na tekstyliach (najbardziej popularne są pasy, gwiazdy czy królujący zygzak) – to wyznacznik najbardziej klasycznej odsłony scandi, której minimalistyczny efekt pogłębia kontrastowe zestawienie black and white.
2. Biel wypełnia wnętrza światłem. Jasne pomieszczenia są charakterystyczne dla aranżacji ze Skandynawii, gdzie światło dzienne jest w deficycie. Czarne dodatki kontrastujące z bielą, jednocześnie doskonale ją uzupełniają – wnętrze nie jest monotonne. Lekkość, prostota i funkcjonalność skandynawskiego stylu opiera się nie tylko na kolorach, ale również na meblach o geometrycznych formach, tekstyliach z graficznymi nadrukami oraz kolorowych lampach i dekoracjach.
3. Charakterystyczne dla wnętrz rodem z Północy jest zastosowanie drewna. To ukłon w stronę natury, której mimo prostoty i minimalizmu wiele jest w skandynawskich aranżacjach. Podłogi drewniane, często z wizerunkiem naturalnego usłojenia drewna, drewniane skrzynie, kontenerki meblowe, solidne drewniane blaty – to wszystko doskonale współgra z bielą i czernią, nadając temu połączeniu nieco bardziej przytulny charakter.
4. Skandynawskie aranżacje salonu black and white często wybierane są przez młodych ludzi, żyjących pospiesznie, szukających funkcjonalnych i prostych w utrzymaniu rozwiązań. W takim wystroju nikogo nie dziwi rower zawieszony na ścianie czy stanowiący jedną z wnętrzarskich ozdób. Kanapa, stolik, biurko, regał – ten minimalny zestaw jest wystarczający do mieszkania singla czy młodej pary. Zaletą stylu skandynawskiego jest to, że wiele elementów wchodzących w skład aranżacji możemy wykonać sami bądź kupić za niewielkie pieniądze. Meble z palety, stare skrzynie, regał magazynowy – odnowione, stanowią doskonały przykład skandynawskiej prostoty.
5. Kolejnym charakterystycznym dla stylu skandynawskiego elementem są grafiki ścienne. Najczęściej czarno-białe, przedstawiają geometryczne wzory, motywujące hasła czy naszkicowane jelenie, sowy czy inne leśne zwierzęta. Proste ramy ustawiane są nonszalancko na blatach mebli, na podłodze bądź zawieszane na pustych ścianach, gdyż w stylu skandynawskim ciężko o wysokie meblościanki czy regały, zajmujące całą ścianę.
6. Bawełniane kule, widoczne na aranżacjach salonu w stylu skandynawskim, to jeden z efektownych sposobów na ocieplenie wystroju. Są nie tylko dekoracyjne, ale również światłem podkreślają wybrany element aranżacji. Trójwymiarowe litery ustawione na meblach, dokładnie dobrane figurki czy kwiaty w prostych osłonkach to jedyne dekoracyjne bibeloty, które są widoczne. Reszta ukryta jest w dopasowanych do wystroju kartonach i pudełkach.
7. Częstym elementem prostej aranżacji w stylu skandynawskim jest biała cegła. Styl z Północy nie boi się kontrastów, o czym świadczy nie tylko zestawienie bieli z czernią. Kafelkowy układ cegieł doskonale komponuje się z charakterystycznym dla tej stylistyki dywanem w biało-czarne pasy.
8. W małych wnętrzach cegła zwykle zdobi tylko jedną ścianę, by nie przytłoczyć niewielkiej przestrzeni. Jednocześnie to właśnie na niej wyeksponowane są najważniejsze dekoracje wnętrza.
9. Ciekawym elementem skandynawskiej stylistyki, który szturmem wykorzystywany jest przez wiele innych stylów wnętrzarskich, jest farba tablicowa. Dobrym pomysłem jest również niewielka tablica kredowa np. w ciekawej ramie, gdzie zapisywać można listę zakupów, hasła motywujące do działania czy krótkie informacje dla domowników.
10. Dekoracyjne poduchy z graficznym nadrukiem i ciepłe, puszyste pledy to charakterystyczne dopełnienie wnętrz w stylu skandynawskim. Nie bez znaczenia są również dekoracje okienne. Jak wspomnieliśmy, w krajach Północy jest w ciągu dnia bardzo niewiele światła naturalnego. Dlatego też aranżacja skandynawska stawia przede wszystkim na delikatne i zwiewne firany i zasłony, które pozwolą swobodnie przenikać promieniom słonecznym.
Dodaj komentarz