Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Urządzanie kuchni – jak obliczyć wydajność okapu?

Urządzanie kuchni – jak obliczyć wydajność okapu?

Gotowanie, pieczenie, przyprawianie… zapachy w kuchni świadczą o tym, że praca wre. O ile jednak pieczona szarlotka w jesienne popołudnie sprawia, że dom wypełnia się kojącym zapachem przyszłego podwieczorku, to jednak zapach smażonej cebuli czy placków ziemniaczanych na wieczorny seans filmowy niekoniecznie musi trafiać do oglądających.

Okap kuchenny jest niezbędny w każdej kuchni. Bez względu na to, czy urządzana jest mała kuchnia czy przestronna kuchnia z wyspą otwarta na salon, musimy ją wyposażyć w pochłaniacz o odpowiedniej wydajności.

(Okap, zamontowany nad płytą czy kuchenką to obowiązkowe wyposażenie każdej kuchni. Na zdjęciu okap kuchenny Magnus, fot. Ciarko Design)

Pochłaniacz kuchenny powinien być szerszy niż kuchenka, nad którą wisi. Ważna jest również odległość między nim a palnikami. Powinna wynosić ona minimum 70 cm. Jednak nie należy montować okapu zbyt wysoko, bo nie spełni skutecznie swojego zadania.

Okapy kuchenne montuje się nad płytą grzewczą lub kuchenką, by jak najlepiej pozbyć się efektów ubocznych gotowania i smażenia. Często wyposażony dodatkowo w oświetlenie, ułatwia prace kuchenne, a dodatkowe filtry oczyszczają powietrze.

(Okapy sufitowe są ciekawym rozwiązaniem dla kuchni z wyspą. Na zdjęciu okap sufitowy Franke Galaxy Slim FX, fot. Franke)

Przy zakupie sprzętu najważniejsza jest wydajność okapu. Co to oznacza? Wydajność okapu kuchennego to ilość powietrza jaka okap filtruje w ciągu godziny. W oferowanych na rynku okapach wydajność wynosi najczęściej od 160 do 800 m3/h. Duża rozbieżność – jak więc wybrać odpowiedni okap do naszej kuchni?

W kuchni powietrze powinno być przefiltrowane przez okap 6 razy w ciągu godziny. Najprostszym sposobem na obliczenie prawidłowej wydajności okapu, jakiej potrzebuje nasza kuchnia, to pomożenie kubatury pomieszczenia przez 6. Czyli jeśli projekt kuchni podaje, że kubatura pomieszczenia wynosi 40 m3, to wydajność okapu do tego wnętrza wynosi 240 m3/h.

Dla porządku, przypomnę jeszcze czym jest kubatura pomieszczenia. To iloczyn powierzchni podłogi i wysokości pomieszczenia. Dzięki tym parametrom zakupimy odpowiedni sprzęt kuchenny.

Uwaga! Nowoczesne domy coraz częściej mają kuchnie otwarte na salon. Jeżeli pomiędzy tymi dwoma pomieszczeniami nie ma wyraźnej granicy, np. ścianki działowej, to wydajność okapu obliczymy mnożąc przez 6 kubaturę całej przestrzeni, i kuchni, i salonu. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że do salonu nie przedostaną się zapachy gotowanej kapusty.

Obliczona w ten sposób wydajność okapu jest minimalna. Ale nie przesadzajmy też w drugą stronę, okap o zbyt dużej wydajności względem kubatury pomieszczenia będzie po prostu nieopłacalny. Dlatego warto jeszcze pamiętać, że maksymalną wydajność okapu można obliczyć, mnożąc kubaturę przez 12.

(W kuchni liczy się również styl. Dobierając okap mamy możliwość wybrania dizajnerskiego okapu lub takiego, który idealnie wpisze się w aranżację kuchni retro. Na zdjęciu nowoczesny okap LC98KA570 Siemens i okap retro Amica)

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

pewka Odpowiedz 2017-07-11 20:26:34

To jest mega proste: wystarczy obliczyc kubature kuchni i dobrac do wyniku okap. Na globao.pl jest to dobrze opisane.

Łukasz Odpowiedz 2017-05-18 09:47:57

Szanowni Państwo, Obliczanie wydajności okapu w budownictwie mieszkaniowym na podstawie kubatury pomieszczenia w którym się on znajduje świadczy o braku podstawowej wiedzy autora na temat funkcji tego urządzenia. Zadaniem okapu jest usunięcie zysków temperatury, wilgoci i zapachów powstających w trakcie gotowania poza budynek. W celu dokładnego określenia wydajności okapu wymaganej do skutecznego działania konieczne byłoby wykonanie bilansu cieplno-wilgotnościowego z uwzględnieniem mocy zainstalowanej w pomieszczeniu kuchenki i możliwej wielkości powstających przy gotowaniu zanieczyszczeń. W rzeczywistości większość kuchenek instalowanych w mieszkaniach ma podobne parametry, a typowy sposób ich wykorzystania to jednoczesne użytkowanie max. 2 palników. Oznacza to, że ilość powietrza potrzebna do skutecznego działania okapu będzie jednakowa w przypadku kuchni 15 m2 (37,5 m3) i salonu z aneksem kuchennym o powierzchni 50m2 (125 m3). Zgodnie z opisanym przez Państwa sposobem doboru urządzenia dla pierwszego przypadku wymagana wydajność to 225-450 m3/h, dla drugiego 750-1500 m3/h, pomimo faktu że dla obu przypadków mamy do czynienia z identyczną emisją zapachów i pary wodnej. Nawet obliczone 225 m3/h jest wielkością kilkakrotnie większą od wymaganej wymiany powietrza w kuchni na cele wentylacji bytowej (70m3/h zgodnie z normą PN B-03430 wraz z Az:2000). Oznacza to, że włączenie okapu uniemożliwi przedostawanie się zapachów poza kuchnię. Oczywiście dotyczy to sytuacji w której przy pracy urządzenia umożliwiony dopływ powietrza zewnętrznego w wymaganej ilości np. poprzez otwarcie okna. Należy pamiętać o tym że im większa wydajność urządzenia, tym więcej powietrza trzeba będzie doprowadzić. W przypadku doboru okapu zgodnie z Państwa wytycznymi i braku dopływu powietrza zewnętrznego okap najprawdopodobniej zaciągnie powietrze z kratek wentylacyjnych, co będzie oznaczało m.in. przeniesienie zapachów z łazienki i WC do kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wnętrza