Nieszczelne okna mogą generować nawet do 30% ogólnej straty ciepła! Wiąże się to z koniecznością dogrzewania wnętrza, a co za tym idzie – płacenia wyższych rachunków. Nie jest również niczym przyjemnym, gdy siedząc nieopodal okna czujemy, jak „wieje nam po plecach”. Jak uszczelnić okna, płacić niższe rachunki i poprawić komfort w mieszkaniu?
Przyczyn nieszczelności okien jest kilka. Nie zawsze winą należy obciążać montażystę, niekiedy mogą być one wynikiem zużytych uszczelek lub z nieodpowiedniej regulacji okuć okiennych lub ich zużycia w trakcie otwierania i ryglowania.
Regulacja okuć okiennych
Zmiany temperatur związane z różnymi porami roku skutkują rozszerzaniem i kurczeniem się tworzywa, z którego wykonane jest okno. Może to prowadzić do utraty szczelności okna – skrzydło „odchodzi” od ramy.
Jeżeli okna były kupowane stosunkowo niedawno, bardzo prawdopodobne jest, że mają okucia okienne, wyposażone w rolki ryglujące, które pozwalają na samodzielne zwiększenie docisku skrzydła do ramy zimą.
Na rolce znajduje się specjalny pierścień, którym można obracać w zależności od pory roku. Jak ustawić pierścień, by docisnąć skrzydło zimą lub zmniejszyć docisk latem, przedstawia poniższa ilustracja:

(Uwaga! Po przeregulowaniu wszystkich rolek w położenie „zimowe”, można odczuć, że klamka ciężej pracuje! fot. Winkhaus)
Uszczelnianie starych okien
Stare okna najczęściej musimy uszczelnić, przeprowadzając drobne prace remontowe, by wyeliminować straty energii. W pierwszej kolejności jednak musimy zlokalizować miejsce, przez które ciepło ucieka.
- szpary między szybą a ramą
Szpary możemy zniwelować za pomocą silikonu. Najlepiej wybrać bezbarwny, który po utwardzeniu nie będzie widoczny. Nakładamy go jak spoinę między ramą a szybą.

(Do uszczelniania szpar warto wybrać silikon odporny na wahania temperatury i promienie UV. fot.archiwum)
- szpary między skrzydłem a futryną
Szpary w futrynie wypełnimy dostępnymi gotowymi uszczelkami samoprzylepnymi. Są one proste w montażu i łatwo dostępne. Najlepsze właściwości termoizolacyjne mają uszczelki silikonowe, nie są jednak tak wytrzymałe jak uszczelki gumowo-slikonowe.
Przed przyklejaniem uszczelki ramę okienną należy umyć, oczyścić z brudu i kurzu. Warto również papierem ściernym zedrzeć łuszczącą się farbę tak, by klej z uszczelki dobrze przylegał do całej powierzchni.
Jeżeli okna są stosunkowe nowe, wymianę uszczelek warto zlecić serwisantowi, który fachowo zamontuje nowe uszczelki w oknach, dobierając ich właściwy rodzaj.

(Uszczelka zamontowana w oknie stanowi doskonałą izolację od hałasu dobiegającego z zewnątrz. fot.Global Point)
- szpary pomiędzy ścianą, a ościeżnicą
Przestrzenie pomiędzy ścianą, a ościeżnicą musimy wypełnić poliuretanową pianką montażową, którą nakładamy za pomocą specjalnego pistoletu lub używamy produktu w sprayu.
Należy pamiętać, że podczas utwardzania pianka montażowa zwiększa swą objętość, nie nakładajmy więc jej za dużo. Po całkowitym wyschnięciu, nożykiem możemy nadać piance odpowiedni kształt, ścinając jej wypukłości.
Zwróćmy również uwagę na to, czy pod parapetem nie ma podobnych szpar przy połączeniu z murem, jeśli tak powtórzmy działanie z pianką również i na tym fragmencie.
Niedokładne uszczelnienie – zbyt mała ilość pianki izolacyjnej może doprowadzić do powstania mostków termicznych powodujących straty ciepła. Pamiętajmy, że po odcięciu nadmiaru pianki, należy zabezpieczyć ją przed przenikaniem pary wodnej silikonem lub folią paroizolacyjną. Brak izolacji paroszczelnej od strony pomieszczenia powoduje zawilgocenie muru wokół okna, a to w konsekwencji prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów.
Dodaj komentarz