Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Wielkoformatowe płytki: trendy w wykańczaniu ścian i podłóg

Wielkoformatowe płytki: trendy w wykańczaniu ścian i podłóg

Wielkoformatowe płytki coraz częściej wykorzystywane są w aranżacji wnętrz, i to nie tylko w przestronnych holach czy na tarasie, ale również wkraczają do łazienek, kuchni czy salonów. Tworząc niemalże jednolite ceramiczne powierzchnie wyglądają elegancko i luksusowo zarówno w nowoczesnych pomieszczeniach, gdzie rządzi minimalizm i prostota, jak i tych klasycznych, nawiązując do wystroju niemalże pałacowego.

Płytki wielkoformatowe mogą przytłaczać małe wnętrza, a konieczność ich docinania i dopasowywania do niewielkich powierzchni zaburzy oczekiwany efekt końcowy. Dlatego wielkoformatowe wykańczanie ścian i podłóg zaleca się w dużych, otwartych pomieszczeniach, w których dodatkowo spotęgują efekt przestronności.

(Wielkoformatowe płytki ceramiczne pozwalają uzyskać niemalże jednolitą powierzchnię na wykańczanych ścianach czy podłodze. Na zdjęciu płytki Inferno marki Ceramstic)

Terakota czy gres?

Płytki wielkoformatowe to najczęściej różne rodzaje gresu, który ma znacznie lepsze parametry użytkowe niż tradycyjne płytki ceramiczne. Stosuje się gres zarówno w wersji polerowanej, jak i matowej, o różnej strukturze dopasowywanej nie tylko do aranżacji, ale przede wszystkim do funkcji wykańczanego pomieszczenia.

Co ciekawe, wielkoformatowe płytki gresowe są bardzo cienkie – ich grubość może wynosić zaledwie 4,5 mm.

(Trwały, wytrzymały i odporny na czynniki atmosferyczne gres może być stosowany również na zewnątrz. Na zdjęciu płytki Aristoni firmy Libet)

Kalibrowane czy rektyfikowane?

Warto pamiętać, że kaliber płytek, czyli ich rzeczywisty wymiar, oznaczony w milimetrach, może być inny dla płytek pochodzących z jednej partii, z jednego opakowania. Różnica jest tym większa, im większy jest format płytek.

Kalibrowane płytki gresowe wielkoformatowe nie mogą więc być układane jedna przy drugiej, gdyż wymagają dość szerokich fug, tuszujących różnice wymiarowe. Ponadto w procesie kalibracji, krawędzie płytek zaokrąglają się, co dodatkowo uniemożliwia tworzenie jednolitej ceramicznej powierzchni.

(O ile duże płytki ceramiczne kalibrowane, których krawędzie są zaokrąglone, układa się z fugą szerokości nawet 8 mm, o tyle w przypadku płytek rektyfikowanych spoina może mieć zaledwie 1-1,5 mm. Na zdjęciu płytki Coll firmy Tubądzin)

Sposobem na uzyskanie jednolitej powierzchni jest zastosowanie płytek rektyfikowanych. W procesie ich produkcji mechanicznie się je obcina i szlifuje ich brzegi do jednakowego wymiaru. Ich boki są ostre i tworzą kąt prosty.

Układanie płytek rektyfikowanych nazywa się “bezfugowym”, gdyż ściana nimi pokryta wygląda jak jednolita ceramiczna płaszczyzna. Jest to jednak określenie umowne, bo jednak producenci płytek ceramicznych radzą, aby okładziny poddane rektyfikacji układać z zastosowaniem choćby najcieńszej spoiny, wynoszącej zaledwie 1-1,5 mm.

(Gres rektyfikowany tworzy jednolitą taflę, dzięki czemu optycznie powiększa pomieszczenie. Na zdjęciu płytki Nubo marki Ceramstic)

Nawet najcieńsze fugi zapewnią płytkom odpowiednią dylatację, czyli przerwę, pozwalającą uniknąć pękania sztywnej okładziny podczas pracy budynku (pod wpływem warunków atmosferycznych, zmiany wilgotności, nasłonecznienia, ruchów geologicznych). Oprócz tego, że płytki nie będą pękać, zaletą fugowania jest również możliwość łatwego usunięcia uszkodzonej płytki – możemy ją skuć ją bez obawy o uszkodzenie płytki sąsiedniej.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


sierpień 14, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

i-budowlany.pl Odpowiedz 2014-09-29 23:20:20

Płytki gresowe sprawiają wrażenie bardzo eleganckich. Świetnie sprawują się zwłaszcza jako płytki pod ogrzewanie podłogowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie