Start Arrow Budowa domuArrow Wybierz projekt domu jesienią – zacznij budowę na wiosnę

Wybierz projekt domu jesienią – zacznij budowę na wiosnę

Jesień i zima to najlepszy czas na wybór projektu domu, jeśli budowę chcemy rozpocząć na wiosnę. Poza sezonem budowlanym będziemy mieć czas na obowiązkową adaptację i dostosowanie projektu do naszych indywidualnych potrzeb.

Spośród bogatej oferty kilkudziesięciu tysięcy projektów, każdy znajdzie projekt odpowiadający zarówno wymogom działki, jak i oczekiwaniom rodziny. Projekt Dom przy Alabastrowej 21 N CE (DOM EB5-47)

Spośród bogatej oferty kilkudziesięciu tysięcy projektów, każdy znajdzie projekt odpowiadający zarówno wymogom działki, jak i oczekiwaniom rodziny.
Projekt: Dom przy Alabastrowej 21 N CE (DOM EB5-47)

Adaptacja projektu – co to jest?

Gotowe projekty domów jednorodzinnych muszą być poddane obowiązkowej adaptacji. Ma ona na celu dostosowanie dokumentacji do lokalnych warunków działki oraz zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, obejmującego konkretną działkę lub – w przypadku, gdy teren nie jest objęty planem – wydanej decyzji o Warunkach Zabudowy.

Architekt adaptujący dostosowuje projekt do warunków klimatycznych i glebowych, opracuje optymalny sposób posadowienia budynku, uwzględniając poziom wód gruntowych czy występowania gruntów nośnych. Wprowadzi również zmiany, narzucane przez gminne przepisy: zmieni kąt nachylenia dachu czy rozmieszczenie okien i drzwi. 

Podczas adaptacji projektu wykonywany jest również projekt zagospodarowania działki, który stanowi integralną część projektu budowlanego, składanego z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Architekt określa także obszar oddziaływania budynku – jeśli planowany budynek oddziałuje tylko na działkę, na której jest budowany – możemy tylko zgłosić budowę, bez konieczności wnioskowania o pozwolenie.

Zmiany warto dobrze przemyśleć, bo każda modyfikacja zwiększa koszt adaptacji. Projekt: DL Jaskółka 1 z garażem CE (DOM RK1-49) i wersja bez garażu

Zmiany warto dobrze przemyśleć, bo każda modyfikacja zwiększa koszt adaptacji.
Projekt: DL Jaskółka 1 z garażem CE (DOM RK1-49) i wersja bez garażu

Pozostałe zmiany w projekcie

Architekt adaptujący może także wprowadzić zmiany, które dostosowują gotowy projekt domu do konkretnych oczekiwań przyszłych domowników. Zmiana funkcji pomieszczeń, otwarcie lub zamknięcie kuchni, zmiana materiałów wykończeniowych – to najczęściej wprowadzane modyfikacje projektu. 

Wybrany projekt domu można także powiększyć o garaż lub piwnicę, jeżeli pozwalają na to warunki działki. 

Planując zmiany musimy pamiętać, że projekty domów objęte są prawem autorskim, zatem każda zmiana wymaga zgody autora projektu. Na najczęściej wprowadzane modyfikacje, a także te, których wymagają gminne przepisy, zgoda najczęściej od razu dodawana jest do zakupionego projektu.

Na etapie adaptacji oprócz obowiązkowych zmian, architekt może dostosować projekt domu do naszych oczekiwań. Projekt: DN MARSALA MAŁA CE (DOM PC1-70) wykończony nowocześnie i tradycyjnie

Na etapie adaptacji oprócz obowiązkowych zmian, architekt może dostosować projekt domu do naszych oczekiwań.
Projekt: DN MARSALA MAŁA CE (DOM PC1-70) wykończony nowocześnie i tradycyjnie

Prace przygotowawcze na działce

Aby budowa domu ruszyła na wiosnę, warto również przeprowadzić odpowiednie prace przygotowawcze na działce. 

Prace przygotowawcze rozpoczynają proces budowlany. Zgodnie z prawem zalicza się do nich wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie, wykonanie niwelacji terenu, zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów, wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy.

Prawo budowlane wskazuje, że prace przygotowawcze mogą być wykonywane tylko na terenie objętym pozwoleniem na budowę (lub po „milczącej zgodzie” na zgłoszenie), a wytyczenie geodezyjne w terenie musi być zgodne z tym, co zawierają projekty domów po adaptacji.

Wszystko to, a także przepis, że rozpoczęcie budowy następuje właśnie z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy oznacza, że prace przygotowawcze możemy zacząć po uzyskaniu pozwolenia na budowę.

Dlatego też wcześniejsza adaptacja projektu, prowadząca do opracowania projektu budowlanego, składanego w urzędzie (zarówno przy wnioskowaniu o pozwolenie na budowę, jak i przy zgłoszeniu) pozwoli nam optymalnie zagospodarować czas. Im wcześniej ją zlecimy, tym szybciej będziemy mogli rozpocząć prace przygotowawcze.

Następna »

Autor: Marta Hawrylak
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


grudzień 7, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

  • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

  • Plafon ISLA

  • Promocja

    Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

  • Lampa wisząca Luna Biała

  • Puszka FOL kaszubska biała z niebieskim

  • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

  • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny