Start Arrow InstalacjeArrow Wykorzystujmy deszczówkę!

Wykorzystujmy deszczówkę!

Słyszałem o wykorzystywaniu deszczówki w domu. Fakt, można zaoszczędzić, ale tak naprawdę, to jak ją wykorzystać na przykład do prania, skoro przecież nie jest czysta. Czego potrzebuję, żeby zbierać deszczówkę?

Na wątpliwości czytelnika odpowiadają eksperci z Polskiej Wody Deszczowej, oficjalnego partnera firmy Graf:

Rozwiązania techniczne służące temu celowi są bardzo różnorodne: od bardzo prostych, wręcz prymitywnych technicznie (jak łapanie deszczówki w zwykłą beczkę umieszczoną pod rynną) po bardzo wyrafinowane, wprawdzie droższe to jednak zapewniające zdecydowanie wyższą efektywność oraz komfort przy korzystaniu z wody deszczowej. Ich koszt wykonania szybko się zwraca, gdyż spadająca z nieba woda – w przeciwieństwie do wody wodociągowej – nic nie kosztuje. Pomijając specyficzne detale techniczne, różne dla poszczególnych producentów, instalacja do wykorzystania wody deszczowej (przy pełnym zakresie funkcjonalnym) zbudowana jest w sposób następujący: deszczowkaWoda deszczowa sama w sobie jest bardzo czysta i wolna od zarazków, jednak przez spłynięcie po powierzchni dachu ulega zanieczyszczeniu. Jakość wody deszczowej zależy głównie od rodzaju powierzchni dachu – najlepsze są dachy o pokryciu ceramicznym, betonowym lub blaszanym, mniej przydatne są dachy pokryte roślinnością, nieprzydatne – dachy pokryte płytami azbestowymi lub papą bitumiczną. Dlatego przechwycona przez rynny i transportowana rurami spustowymi woda deszczowa musi zostać oczyszczona z grubych i drobnych zanieczyszczeń przez układ filtrów (poz.2 na rysunku), aby trafić następnie do nadziemnego lub podziemnego zbiornika (poz.1 na rysunku), gdzie jest przechowywana w odpowiedniej ilości na wypadek dłuższego okresu suszy.

Aby móc używać zgromadzoną wodę, zespół sterująco – pompowy (poz.3 na rysunku) zasysa wodę i po jej ewentualnym dodatkowym przefiltrowaniu dostarcza ją do punktów odbioru (pralka, toalety itp.). W przypadku przedłużającej się suszy woda pitna dopuszczana jest do zbiornik lub poprzez układ „by – passa” zasila instalację odbiorczą. W odwrotnej sytuacji, gdy opady są nadmierne i woda nie mieści się w zbiorniku, poprzez zasyfonowany układ przelewu kierowana jest ona do kanalizacji deszczowej lub w wersji najbardziej rozbudowanej rozsączana jest w gruncie (poz.4 na rysunku). Należy podkreślić, że dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja może być eksploatowana bez zakłóceń przez wiele lat, wymagając od użytkownika jedynie minimalnego nadzoru.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje