Start Arrow Budowa domuArrow Wymiary okna i otworu okiennego

Wymiary okna i otworu okiennego

Zastanawiasz się, jaki wymiar powinno mieć okno w stosunku do otworu okiennego? Zachęcamy więc do przeczytania poniższego artykułu…

Przyjmuje się, iż okno i drzwi balkonowe powinny być węższe i niższe o 3-4 cm w stosunku do wymiarów otworów, czyli 1,5 do 2 cm na stronę. Powstały w ten sposób luz montażowy, umożliwia prawidłowy montaż, poprawną stabilność konstrukcji oraz wymagane uszczelnienie okna.

Wymiary otworu możemy najprościej sprawdzić, mierząc przekątne i dwa prostopadłe boki. Jeżeli długości boków się zgadzają z projektem, a przekątne są takie same to znaczy, że wymiary są w porządku. Taki pomiar nie dotyczy okien nietypowych np. łuków lub trapezów.

Nieodpowiedni otwór okienny

A co, jeśli wymiar otworu okiennego jest nieodpowiedni? Obecnie taka sytuacja nie stanowi żadnego problemu i nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Większość producentów okien nie ma już w ofercie tzw. okien standardowych. Wszystkie okna są wykonywane na zamówienie, nawet przy typowych wymiarach. Zamawiając okna u takich producentów, klienci nie są narażeni na dodatkowe koszty związane z nietypowymi wymiarami. Wyceny są robione do konkretnych wymiarów. Umożliwia to dopasowanie odpowiedniego rozmiaru okien, bez potrzeby modyfikacji otworów okiennych.

Wielkość otworów okiennych ma istotne znaczenie, ponieważ źle dostosowany rozmiar okna w stosunku do otworu, sprawi że okna nie będą spełniały prawidłowo swojej funkcji.

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 24, 2020
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645