Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Zabudowa balkonu w bloku. Czy konieczna jest zgoda wspólnoty?

Zabudowa balkonu w bloku. Czy konieczna jest zgoda wspólnoty?

Najczęściej balkony są namiastką ogrodu w zatłoczonym mieście. Jednak w naszym klimacie przez większą część roku korzystanie z nich skutecznie utrudnia pogoda i niskie temperatury. Zabudowa balkonu pozwala nam zyskać dodatkową powierzchnię w mieszkaniu, którą możemy wykorzystywać cały rok. Planując takie prace, musimy być przygotowani na to, że formalności zajmą nam od kilku do kilkunastu tygodni.

zabudowa balkonu

Na etapie planowania zabudowy powinniśmy się dokładnie zastanowić nad jej formą. Czy ma to być tylko przeszklenie balkonu, czy również prace we wnętrzu lokalu, polegające między innymi na demontażu dotychczasowych okien i wyburzeniu ściany oddzielającej pokój od balkonu? fot. Dreamstime

Konieczna zgoda wspólnoty mieszkaniowej

Większość prac remontowych lub konserwacyjnych, które przeprowadzamy we własnym mieszkaniu nie wymaga od nas większych formalności. Natomiast w przypadku zabudowy balkonu konieczne jest przygotowanie co najmniej kilku dokumentów.

Na początek powinniśmy wystąpić do wspólnoty mieszkaniowej o zgodę na wykonanie takich prac – niezależnie od ich zakresu. Taki obowiązek może się wydawać nielogiczny, ponieważ zwykle z balkonu korzysta tylko właściciel danego lokalu, a nie wszyscy mieszkańcy wspólnoty. Jednak w tym przypadku każda ingerencja prowadzi w mniejszym lub większym stopniu do zmiany wyglądu elewacji budynku.

Marcin Sodo z firmy Nawigator Nieruchomości:
Zgodnie z ustępem drugim artykułu trzeciego „Ustawy o własności lokali” (Dz.U. 1994 Nr 85 poz. 388 z późn. zm.), elewacja stanowi część nieruchomości wspólnej i dlatego właściciel mieszkania, który chce przeprowadzić zabudowę balkonu powinien wystąpić o zgodę wspólnoty na takie prace.

Wyrażenie zgody na zmiany w nieruchomości wspólnej w formie uchwały to tak zwana czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu, a więc sama zgoda członków zarządu wspólnoty nie jest wystarczająca.

W zależności od wielkości wspólnoty inaczej wygląda sposób zatwierdzania takich decyzji. Jeśli nasze mieszkanie należy do małej wspólnoty (łączna liczba lokali nie przekracza siedmiu), to zgodę na podjęcie uchwały muszą wyrazić wszyscy właściciele lokali („Kodeks cywilny”, art. 199, Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.).

Marcin Sodo z firmy Nawigator Nieruchomości:
Natomiast w przypadku dużych wspólnot – liczących powyżej siedmiu mieszkań – zgodnie z ustępem trzecim artykułu dwudziestego drugiego „Ustawy o własności lokali” czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu jest zatwierdzana większością głosów właścicieli mieszkań.

Nie ma jednego, sformalizowanego sposobu postępowania w przypadku występowania o zgodę wspólnoty. Na pewno we wniosku o zgodę warto dokładnie opisać to, jak ma wyglądać zabudowa i dołączyć przykładowe szkice czy projekty. Jeśli chcemy przyśpieszyć prace zarządu, to możemy także dołączyć projekt uchwały, którą miałaby podjąć wspólnota. Prawo nie precyzuje tego, w jakim terminie od złożenia wniosku powinniśmy otrzymać odpowiedź wspólnoty. Warto sprawdzić, czy takiej informacji nie zawarto w regulaminie wspólnoty.

Formalności urzędowe – czy pozwolenie na budowę jest niezbędne?

Zastanawiając się nad tym, jak zabudować balkon musimy pamiętać, że oprócz zgody wspólnoty potrzebujemy także zgody właściwego organu miejscowego – wydziału architektury w urzędzie gminy lub starostwie.

Michał Oprocha, właściciel biura nieruchomości:
Warto również mieć na uwadze, że jeśli nasze mieszkanie znajduje się w budynku wpisanym do rejestru zabytków, to niezależnie od zakresu planowanych prac, konieczne będzie wystąpienie o zgodę do miejskiego bądź wojewódzkiego konserwatora zabytków. Niestety, uzyskanie zgody może okazać się trudne i czasochłonne.

Na etapie planowania zabudowy powinniśmy się dokładnie zastanowić nad jej formą. Czy ma to być tylko przeszklenie balkonu, czy również prace we wnętrzu lokalu, polegające między innymi na demontażu dotychczasowych okien i wyburzeniu ściany oddzielającej pokój od balkonu? To ważne, ponieważ różne prace wymagają otrzymania różnych pozwoleń.

Jeśli prace będą polegały na zabudowie z użyciem lekkich konstrukcji aluminiowych z pleksi lub szybami, to zazwyczaj wystarczy jedynie stosowne zgłoszenie, które składamy w wydziale architektury. Do takiego dokumentu załączamy oświadczenie, że jesteśmy właścicielami lokalu mieszkalnego i mamy prawo do dysponowania nim na cele budowlane, wspomnianą już zgodę wspólnoty mieszkaniowej oraz projekt zabudowy balkonu.

Ze względu na to, że dokonujemy zgłoszenia, a nie występujemy o pozwolenie na budowę, to powinien nam wystarczyć samodzielnie narysowany projekt prac. Po złożeniu dokumentów urząd ma trzydzieści dni na wyrażenie sprzeciwu lub żądania uzupełnienia dokumentacji. Jeśli nic takiego nie nastąpi, to możemy przystąpić do prac.

Jeśli oprócz montażu przeszkleń lub okien, chcemy również zlikwidować ściany działowe i dotychczasowe okna oddzielające balkon od mieszkania, to będziemy potrzebować pozwolenia na budowę. Zmienia się bowiem przeznaczenie pomieszczenia, w tym przypadku balkonu, które teraz będzie stanowić część mieszkania, a tym samym zwiększy jego powierzchnię. Taka przebudowa wymaga również uzyskania odpowiedniej zgody ze strony wspólnoty mieszkaniowej, ponieważ zazwyczaj oznacza ona zwiększenie ilości udziałów, które posiadamy we wspólnocie.

Po wyrażeniu zgody przez wspólnotę, możemy przystąpić do uzyskiwania pozwolenia na budowę. W tym celu w wydziale architektury musimy złożyć odpowiedni wniosek. Dołączamy do niego cztery egzemplarze projektu budowlanego – wraz z wymaganymi opiniami i uzgodnieniami m.in. przeciwpożarowymi – i oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Ponadto musimy załączyć decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego terenu, jeśli w danej lokalizacji nie ma miejscowego planu. Następnie urząd ma 65 dni na wydanie pozwolenia lub wskazanie braków w dokumentacji, które trzeba będzie uzupełnić. Po uzyskaniu pozwolenia możemy przystąpić do prac.

Materiały i koszty zabudowy balkonu

Balkon w bloku może służyć nam nie tylko przy słonecznej, letniej pogodzie. Jeśli marzymy o zimowym ogrodzie albo o dodatkowym miejscu do pracy i wypoczynku, to warto rozważyć zabudowę. Wbrew pozorom zabudowa balkonu nie musi być droga, a same procedury nie są aż tak trudne.

Na każdym kroku możemy liczyć na wskazówki urzędników, a zdaniem specjalistów najczęściej jedynym ewentualnym problemem może być przekonanie wspólnoty do wyrażenia zgody na zmiany w naszym lokalu. Jednak obecnie mamy do wyboru tak szeroką ofertę materiałów budowlanych i wykończeniowych, że zabudowa balkonu może wyglądać efektownie i nie wiązać się z inwazyjnymi pracami.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 20, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Adam Odpowiedz 2019-01-23 13:01:17

Mam taką sytuację. Wydz. Architektury Kraków uważa że należy wystąpić o pozwolenie na budowę.Wystąpiłem do Architektury bo Spółdzielnia warunkowała zgodę po akceptacji architektury. Przeszedłem całą procedurę wydania warunków zabudowy , którą otrzymałem (Urząd występował nawet do Ministerstwa Środowiska). W sentencji decyzji o ustaleniu warunków zabudowy wystąpić o pozwolenie na budowę. Sądzę że prawie nikt z tych co zabudowali balkony (w śród moich znajomych - nikt) nie posiada stosownych dokumentów. Kto to powinien kontrolować. Zwróciłem się do jednego z wykonawców odpowiedziano mi że to sprawa zamawiającego. Czy Wykonawcy mogą zabudowywać balkony jeżeli to jest niezgodne z prawem , kto to powinien nadzorować.

Jonata Odpowiedz 2018-11-26 21:35:59

chcę zabudować balkon , i zabudowałem ,wspólnota z pretensją że zabudowałem bez zgody ale dowiedziałem się że konstrukcja lekka i nie wymaga pozwolenia, wtedy wspólnota się zgadza na zabudowę ale tylko w jednym rodzaju i tylko przez firmę podaną przez nich , oczywiście ich rodzaj to koszt trzykrotnie większy niż ten co ja wybrałem , pytanie czy wspólnota ma prawo zmuszać mnie do wyboru i firmy i rodzaju zabudowy balkonu, zaznaczę że estetyka jest zachowana,

Stan Odpowiedz 2017-07-13 23:17:34

„Zabudowa" jest to określenie dotyczące np. zabudowy miejskiej, wiejskiej, przemysłowej, osiedlowej, natomiast to określenie trudno przypisać balkonom. Zabudowa dotyczy przecież określonej przestrzeni urbanistycznej, na której posadowione są lub planowane obiekty budowlane. Balkon nie jest ani taką przestrzenią, ani obiektem budowlanym. Jest wyposażeniem budynku. Nie możemy, więc mówić o „zabudowie" gdyż jest to nieuprawnione stwierdzenie i nielogiczne, a jedynie o montażu konstrukcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród