Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Zabudowa siedliskowa na działce rolnej

Zabudowa siedliskowa na działce rolnej

Działki rolne cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów planujących budowę domu jednorodzinnego. Mimo szeregu formalności, jakie trzeba przeprowadzić zanim postawi się tam dom, decyduje się na nie głównie ze względu na ceny działek, które są znacznie niższe niż ceny działek budowlanych.

Jednym ze sposobów na zabudowanie działki rolnej jest zabudowa siedliskowa. Kto może wybudować siedlisko? Jakie formalności należy spełnić?

(Siedlisko, przebudowa starego domu, budowa domu jednorodzinnego - kto może je realizować na działce rolnej?)

Zabudowa siedliskowa przeznaczona jest na gospodarstwo rolne prowadzone przez rolnika. Ustawa z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego określa, co należy rozumieć pod pojęciem gospodarstwo rolne i jakie wymogi należy spełnić, by kwalifikować się jako rolnik.

W świetle prawa gospodarstwem rolnym nazywamy teren o powierzchni min. 1 ha użytków rolnych, natomiast rolnikiem jest osoba, która przez minimum 5 lat prowadziła lub pracowała w gospodarstwie rolnym lub która ma chociażby zasadnicze wykształcenie rolnicze i która dysponuje gruntem rolnym w formie własności, wieczystego użytkowania czy dzierżawy.

Zabudowa siedliskowa obejmuje budowę domów jednorodzinnych o przeznaczeniu mieszkalnym oraz budowę budynków gospodarczych, jak stajnia, obora, magazyny itp. Usytuowanie obiektów budowlanych jest standardowe objęte uwarunkowaniami, wynikającymi z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku jego braku – z decyzji o warunkach zabudowy.

Uwaga!

Gmina w miejscowym planie określa również minimalną powierzchnię działki, na której można budować siedlisko. Jeżeli grunt rolny jest mniejszy, rolnik nie otrzyma pozwolenia na budowę.

Wiele gmin nie ma jednak uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W tej sytuacji rolnik, chcąc wybudować siedlisko, musi wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Warunki zabudowy zostaną wydane tylko wtedy, gdy:

  • działka rolna ma dostęp bezpośredni lub pośredni do drogi publicznej,
  • wydane zostaną warunki techniczne przyłączy (możliwe będzie uzbrojenie terenu),
  • działka rolna ma tzw. „dobre sąsiedztwo”, czyli sąsiednie działki są zabudowane.

Uwaga!

Jeżeli działka nie ma „dobrego sąsiedztwa”, warunki zabudowy zostaną wydane tylko pod warunkiem, że wielkość gospodarstwa rolnego związanego z budową jest większa niż średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego, którą określa w uchwale gmina.

Czy osoba, która nie jest rolnikiem może wybudować siedlisko?

Jeżeli dla siedliska zostały wydane warunki zabudowy i rolnik, który je uzyskał sprzeda działkę osobie, która nie jest rolnikiem – pozwolenie na budowę nie zostanie wydane!

Rozwiązaniem może być wstrzymanie się z zakupem działki do momentu uzyskania pozwolenia na budowę (przez rolnika-sprzedawcę). Po sprzedaży nieruchomości pozwolenie na budowę może zostać przeniesione na nowego właściciela.

Prawo budowlane dopuszcza możliwość przeniesienia decyzji o pozwoleniu na budowę – za zgodą strony, której wydano decyzję, na rzecz innej osoby. To może mieć miejsce jeżeli sprzedajemy rozpoczętą budowę lub kupujemy dom, który właśnie powstaje. Właściwy organ, który wydał decyzję może ją przenieść na nabywcę tylko pod warunkiem, jeżeli przyjmuje on wszystkie warunki zawarte w tej decyzji oraz złoży oświadczenie o nabytych praw do nieruchomości.

Zgodnie z obowiązującym prawem, nawet po wybudowaniu domu, inwestor, który nie jest rolnikiem powinien wyłączyć grunt pod domem z produkcji rolnej.

Innym rozwiązaniem jest zakup działki rolnej z istniejącymi już zabudowaniami. Inwestor wtedy występuje o pozwolenie na przebudowę.

Uwaga!

Pamiętać jednak należy, że prawo pierwokupu gruntów rolnych, których powierzchnia jest większa niż 5 h ma Agencja Nieruchomości Rolnych.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


lipiec 3, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
5
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Wojtek Odpowiedz 2017-07-14 08:42:33

Dzień Dobry Mam zamiar zakupić ładny dom na działce siedliskowej a nie jestem rolnikiem,czy legalnie mogę zamieszkać w tym przypadku?

Przemek Odpowiedz 2016-07-05 11:56:28

Świetny artykuł. Nurtuje mnie tylko jedna niewiadoma i nie mogę znaleźć odpowiedzi: Mogę budować siedlisko (tj. jestem rolnikiem itd.) co w przypadku kiedy, składam o budowę siedliskowa bo miejscowy plan na działkę jest na etapie uchwalania. Buduję dom i muszę budować budynki gospodarcze a niekoniecznie chce, stąd w trakcie budowy domu, uchwali się plan zagospodarowania i czy mogę zrezygnować z gospodarczych występując o pozwolenie na sam jednorodzinny?

Kami Odpowiedz 2016-02-04 09:12:47

Jak ma wygladac umowa dzierzawy i gdzie ma zostac ona zgloszoma? Probowalem sie dowiedziec w urzedach ale sami nic nie wiedza... Pomocy

Bogda Odpowiedz 2015-08-08 01:42:24

Witam! Ktoś wie może jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia budowy domu w systemie budowy siedliskowej? Gmina ma MPZP, ja mam działkę większą niż 1 ha + 7 ha w innym powiecie, jestem rolnikiem ( zarejestrowanym w Arimr od 2004), ukończone technikum rolnicze. Nigdzie nie widzę w nowych formularzach zgłaszających budowę domu mowy o takiej sytuacji? Czy mam po prostu zamieścić te informacje w oświadczeniu o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane? Z góry dziękuję !

Gość Dom.pl Odpowiedz 2014-02-15 10:23:41

,,Zgodnie z obowiązującym prawem, nawet po wybudowaniu domu, inwestor, który nie jest rolnikiem powinien wyłączyć grunt pod domem z produkcji rolnej.'' Co w przypadku gdy siedlisko z rozpoczętą budową (lub już zakończoną )kupi ,, nie rolnik,, a grunt jest III klasy (art 7 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych) ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T