Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Zlewozmywak pod oknem? Jaką baterię wybrać?

Zlewozmywak pod oknem? Jaką baterię wybrać?

Blat po oknem w kuchni to dobre miejsce na montaż zlewozmywaka. Światło padające przez szybę doświetli nam strefę zmywania, a fakt, że okno w kuchni w domach jednorodzinnych najczęściej wychodzi na bramę i furtkę, pozwoli nam obserwować wejście podczas pracy. Aby jednak komfortowo operować skrzydłem okna musimy wybrać odpowiednią armaturę.

Na co zwracać uwagę wybierając podokienne baterie zlewozmywakowe?

Jakie okno – taka bateria

Rzadko kiedy do kuchni wybieramy baterie naścienne. Potrzebują one bowiem bezpośredniego podłączenia do instalacji wodnej. Decyzję o montażu kuchennej armatury naściennej należy więc podjąć jeszcze przed etapami wykończeniowymi.

Dużo prościej podłączyć jest baterie sztorcowe. Montuje się na obrzeżu zlewozmywaka lub w specjalnie przygotowanym otworze w blacie, a od spodu podłącza do rur elastycznymi wężykami. Ich montaż może jednak utrudniać manewrowaniem skrzydłem okna.

Dowolną baterię kuchenną możemy zastosować tylko w przypadku, gdy okno w kuchni otwiera się na zewnątrz.

Autor: Dreamstime

W niestandardowy otwór okienny możemy zamontować skrzydło otwieralne (wyżej) i nieotwieralne (niżej). Dzięki temu bateria nie będzie kolidowała z uchylanym oknem.

Autor: Dreamstime

Okna przesuwne pozwalają na przesuwanie skrzydła na bok bądź do góry, co pozwala maksymalnie wykorzystać i zagospodarować przestrzeń wokół okna. Możemy więc zamontować przy nich wysoką baterię sztorcową do zlewozmywaka, ustawić dodatkowe wyposażenie czy akcesoria kuchenne, nie ryzykując przypadkowego ich strącenia.

Autor: Dreamstime

Jeżeli blat ze zlewozmywakiem oddzielony będzie od okna parapetem, bateria kuchenna będzie mogła mieć dowolną wysokość. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się jednak w małych kuchniach.

Autor: Dreamstime

Zlewozmywak pod oknem w kuchni na poddaszu wymaga odpowiedniej wysokości ścianki kolankowej. Manewrowanie oknem dachowym nie będzie utrudnione przez baterię, ale przy zbyt niskiej ściance nie będziemy mogli stać w pozycji wyprostowanej, a to z pewnością nie umili nam zmywania.

Autor: Dreamstime

Standardowe okna? Wybierz sprytne baterie podokienne

Bateria sztorcowa może być montowana przy oknie tylko wtedy, gdy okno znajduje się min. ok. 20 cm od zlewu. W mniejszych kuchniach ciężko jest wygospodarować tyle miejsca. Na rynku dostępne są jednak modele, które rozwiążą ten problem.

Świetnym rozwiązaniem do zlewozmywaka zamontowanego przy oknie jest składana bateria. W każdej chwili można ją unieść lekko do góry i położyć na boku. Powrót do stanu wyjściowego również zajmuje sekundę - nie potrzebne są żadne narzędzia. Dodatkowym udogodnieniem baterii jest wyciągana wylewka, ułatwiająca m.in. mycie i płukanie owoców oraz dużych naczyń.

Autor: Składana bateria kuchenna Como Shower Window Villeroy & Boch

Kolejnym modelem armatury polecanym do zlewozmywaka pod oknem jest bateria podokienna z chowaną wylewką. Podczas zmywania bateria ma standardową wysokość. Przy otwieraniu skrzydła okna baterię można wsunąć w otwór, dzięki czemu jej wysokość zmniejsza się nawet trzykrotnie.

Autor: Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką AUK 983 TEKA

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 24, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty